Araç Sigortası

Araç Sigortası

KASKO

Kasko sigortası; motorlu-motorsuz taşıtların, römorkların, karavanların, iş makinelerinin ve lastik tekerlekli traktörlerin çarpışmasından, yanmasından, çalınmasından ya da çalınmaya teşebbüs edilmesinden ve 3.şahısların kötü niyetli hareketlerinden dolayı uğrayacağı maddi zararların teminini güvence altına alan bir sigortadır.

Aynı zamanda; sigortalının veya aracı kullananın idaresi dışında, araç dururken ya da hareket halindeyken araca bir cismin çarpması veya aracın böyle bir cisme çarpması, devrilmesi, yuvarlanması gibi kazalarda teminat altındadır. Bu risk durumlarının tamamı sigorta kapsamında olduğu gibi, bir kısmı da seçilerek kasko sigortası yapılabilir.

Kasko sigortası; neticede doğacak bu hasarların maliyetinin, kasko yapılan sigorta şirketinin sorumluluğu altına alınması demektir.

TRAFİK

Trafik sigortası (Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk/Mesuliyet Sigortası) karayollarında seyreden tüm araç sahipleri için zorunlu olan ve hasar anında karşı tarafın bedeni ve maddi zararlarının teminat altına alan sigortadır.

2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’na göre Trafik Sigortası; kaza sırasında karşı tarafın araçlarında ve bedenlerinde oluşacak hasarları belirli limitler çerçevesinde karşılar.

Trafik sigortası tüm araçlar için zorunlu olduğundan; sigorta yaptırmamış olmak araç sahibi için zahmetli ve külfetli bir sürece sebep olabilir. Sigortasız araç trafikte tespit edildiğinde; araç emniyet otoparkına çekilir. Araç sahibi ise bu sürede hem sigortasını zamlı fiyat üzerinden ödemek zorunda kalır hem de otoparkta bekleme süresinin ve trafikte sigortasız sürüşün cezasına tabi tutulur.

1 Ocak 2014 itibariyle yenilenen Trafik Sigortası Yönetmeliği ile; daha öncesinde uygulanan basamak sistemi kalktı ve şirketlerin kendi sistemlerine göre belirlediği hasarsızlık indirim hakkı getirildi.

Çelik Sigorta WhatsApp Hattı
Lütfen gerekli alanları doldurunuz.
Talebiniz iletildi!